Team Lists: Saints Rugby Fest 2013

All the team line-ups have been finalised for the St Stithians Easter Rugby Festival taking place between 28 march – 01 April in Johannesburg.

Click Here for more info and fixtures for the Saints Festival

Click here to view the 2012 results

Click here for all the latest action from the Saints Easter Rugby Festival

You can follow the action on Twitter from @schoolsportsnow under the hashtag #SaintsFest

TEAMS:

Bishops 1st XV: 1 T Allen, 2 C Hablutzel (c), 3 D Russell, 4 S Mitchell, 5 S Smith, 6 W White, 7 J Holliday, 8 S Abrahams, 9 S van Rensburg, 10 H Share, 11 A Manuel, 12 A van Ryneveld, 13 G Pieterse, 14 K Jacobs, 15 J Heunis.
Reserves: 16 J Carey, 17 A Kirk, 18 D Lombard, 19 M Da Silva, 20 D Moir, 21 M Mynhardt, 22 D Bruiners.

Coaches: Dave Mallett and Gareth Hayden.

Helpmekaar 1st XV: 1 J Van Heerden, 2 C Vogel, 3 R Grobbelaar, 4 F Francis, 5 R Schindehutte, 6 C Beckerling, 7 T Schutte, 8 J van Rensburg (c), 9 T Botha, 10 J Van Zyl, 11 R Van Rooyen, 12 F Heyns, 13 AJ Van Blerk, 14 A Van Wyk, 15 K Sinclair.
Reserves: 16 Z Dippenaar, 17 G Visagie, 18 R Bothma, 19 J Richards, 20 Z Cronje, 21 B Fourie, 22 D Victor.

Coaches: Gert Lindeque and JJ Pienaar.

Hilton 1st XV: 1 H Gouregge, 2 D Russell, 3 P Lee, 4 C Wiessing (vc), 5 J Gouws, 6 R Baldwin, 7 B Dickerson, 8 N Maseko, 9 C Wright (c), 10 S Purdon, 11 J Richmond, 12 A Rayner, 13 T Blewitt, 14, M Gunn, 15 M Dickerson.
Reserves: 16 A Butler, 17 A Lee, 18 C Peverelle, 19 M van Wymeersch, 20 J Sacks, 21 P Bartlett, 22 A Garcao.

Coaches: Brad Macleod-Henderson and AC Blume.

Pretoria Boys’ High 1st XV: 1 Y Ngubegusha, 2 J Van Der Merwe, 3 S Barber, 4 E Louw, 5 R Van Straaten (c), 6 R Townsend, 7 W Du Pont, 8 M De Waal, 9 K Pieterse, 10 J Harris, 11 A Engelbrecht, 12 F McGregor, 13 N Smith (vc), 14 N Landsberg, 15 L Claassen.
Reserves: 16 V Janse Van Rensburg, 17 J Blew, 18 D Peens, 19 J Humphries, 20 B Morgan, 21 D Murray, 22 C Ndonga.

Coaches: Greg Hassenklomp and Michael Housdon.

SACS 1st XV: 1 J MacQuene, 2 S Murray, 3 W Futter, 4 D Basson, 5 B Delport, 6 Y Maqenukana, 7 J Labuscahgne, 8 D Barnard, 9 M Henning, 10 S Fourie, 11 D Sherrell, 12 S Roodt, 13 R Rodgers, 14 R Rawstorne, 15 K Wheeler.
Reserves: 16 A Le Roux, 17 R Mylrea, 18 A Douglas, 19 K Van Der Walt, 20 J Joubert, 21 M Walding, 22 K De Villiers.

Coaches: Graeme Wepener and Nick Maurer.

Schoonspruit (Standard Bank Invitation) 1st XV: 1 C Kearns, 2 R Matthyse, 3 D Cleophas, 4 W Arendse, 5 T Matiwani, 6 B Alexander, 7 W Pieters, 8 C Korasie (c), 9 G Le Fleur, 10 A Stubbs, 11 L Joseph, 12 D Smith, 13 M Arendse, 14 R Loock, 15 I Snyders.
Reserves: 16 C Arries, 17 I West, 18 Z Arendse, 19 C Myburgh, 20 N Johannes, 21 G Willemse, 22 G Coetzee.

Coaches: Raynard De Jager and Hein Pieterse.

St Alban’s College 1st XV: 1 C Moore, 2 R Perryman, 3 J Catterick, 4 D Brown, 5 J Jenkins, 6 J Price, 7 C Whiskin, 8 A Nonkontwana, 9 K Dry, 10 D Coughlan, 11 J Potgieter, 12 J Godlington, 13 M Erasmus, 14 H Makuwa, 15 B Christoffels.
Reserves: 16 K Adu, 17 M Khumburai, 18 C Ford, 19 C Ellis, 20 J Landman, 21 J Shaw, 22 M Tollet.

Coaches: Graeme Spring and Yaw Fosu Amoah

St Andrew’s College 1st XV: 1 D Murray, 2 T Filmer, 3 A Parsons, 4 T Paul, 5 S Manjezi (C), 6 T Van Heteren, 7 M Andrews, 8 S Stopforth, 9 J Baggot (VC), 10 E Fortuin, 11 R Bowles, 12 R Horne, 13 R Ball, 14 M Mama, 15 C Archer.
Reserves: 16 B Ferguson, 17 A Taylor-Smith, 18 P Kroon, 19, X McNaughton, 20 A Rushmere, 21 B Dovey, 22 M Patterson.

Coaches: Gerry Posthumus and Allan Miles.

St Benedict’s College 1st XV: 1 L Bezzi, 2 B Pickup, 3 S Chendip, 4 T Zhoya, 5 T Mangwana, 6 B Acutt, 7 C Worthington, 8 N Tarusenga, 9 D Van Ginkel, 10 M Smit, 11 K Tsotetsi, 12 B Kennedy, 13 M Greeff, 14 L Munsaka, 15 K Baigent.
Reserves: 16 L Rautenbach, 17 A Lencioni, 18 LP Zaaiman, 19 B Burger, 20 M Losper, 21 T Gotchera, 22 M Biff.

Coaches: Morne Nel and Dwight Egelhot.

St Stithian’s College 1st XV: 1 N Mayers, 2 N Hern, 3 M Ntshingila, 4 S Eichner, 5 M Partridge, 6 N Stevens, 7 J Sacks, 8 R Roodt, 9 R Jordaan, 10 I Radebe, 11 D Odendaal, 12T Bakos, 13 D Kotze, 14 J Hawinkles, 15 R Robinson.
Reserves: 16 T Ndlovu, 17 J Du Plessis, 18 H Hankey, 19 L Hunter, 20 J Wessels, 21 D Vorster, 22 B Semelane.

Coaches: Ian Rickleton, Rob Schipholt and Jono Dale.

Windhoek High School 1st XV: 1 P Enslin, 2 L Van Der Westhuizen, 3 G April, 4 A Augustyn, 5 M Tjeriko, 6 FP Hough, 7 F Purzia, 8 HJ Du Plessis, 9 U Schikerling, 10 C Arries, 11 K Titus, 12 E Beukes, 13 DC Hattingh, 14 C Lottering, 15 AJ Du Plooy.
Reserves: 16 B Kaura, 17 J Steinbach, 18 M Katjijeko, 19 T Davies, 20 M Shreiber, 21 A Hock, 22 J Le Hanie.

Coaches: Mario Jacobs, Heinz Koll and Bradley Langenhoven.

Wynberg Boys’ High 1st XV: 1 A Goldstein, 2 B Barnard, 3 B Wood, 4 C Botha, 5 D Jones, 6 E Frylinck, 7 G Turner, 8 I Adams, 9 J Sage, 10 J Smith, 11 J Bevan, 12 K Martin, 13 K Timm, 14 M Timlin, 15 M Pollecutt.
Reserves: 16 N Boulle, 17 N Scott, 18 N Poleman, 19 R Mapoe, 20 S Henriques, 21 S Alam, 22 S Botha.

Coaches: Mike Engelbrecht, Justin van Winkel, Allen Gerber.

Leave a Reply

Read previous post:
Pic: Tyron Louw
The Big Five

You don't have to spend your long weekend on a game reserve to see the Big Five. We take a...

Close